Domowy Kościół w diecezji włoclawskiej

 

 

JEŻELI CHCECIE …

  • umacniać swoją wiarę

  • pielęgnować miłość małżeńską

  • nauczyć się rozwiązywania konfliktów

  • nawiązać głębszy kontakt z dziećmi

  • doświadczyć życia we wspólnocie

… ZAPRASZAMY !

Krótka HISTORIA

Domowy Kościół (DK) jest małżeńsko-rodzinnym ruchem świeckich w Kościele, działającym w ramach Ruchu Światło-Życie, który jest jednym z nurtów posoborowej odnowy Kościoła w Polsce. DK łączy w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame (END). Założycielem DK jest Sługa Boży ksiądz Franciszek Blachnicki (1921-1987).
W rozwoju DK ściśle współpracowała z Założycielem siostra Jadwiga Skudro RSCJ. Duchową kolebką DK jest Krościenko nad Dunajcem, gdzie w 1973 r. odbyła się pierwsza Oaza rodzin, która zapoczątkowała rozwój Ruchu.

 

Historia Domowego Kościoła w diecezji włocławskiej / Pary diecezjalne i Moderatorzy diecezjalni

1983 – pierwsze trzy rodziny z parafii św. Józefa we Włocławku wyjeżdżają na 15 dniowe rekolekcje oazowe, po przeżyciu których powstaje pierwszy krąg rodzin. Wśród nich byli Mieczysław i Wanda Antonowiczowie – pierwsi odpowiedzialni. Szczególną opiekę otacza nad nimi ks. Mieczysław Łaszczyk. Następuje systematyczny rozwój DK i powstają nowe kręgi.

1986 – we Włocławku istnieje już 6 kręgów, w Koninie 2 kręgi, oraz po 1 kręgu w Turku i Izbicy Kujawskiej. Powstają również nowe we Włocławku, Koninie, Kaliszu i Osieku nad Wisłą(ok.60 rodzin).Mieczysław i Wanda Antonowiczowie przeprowadzają się do Torunia, a posługę pary diecezjalnej podejmują Małgorzata i Zbigniew Pasiowie z Włocławka. Moderatorem diecezjalnym całego Ruchu Światło Życie zostaje ks. Jerzy Salamon.

1988 – zostaje zorganizowana pierwsza w diecezji włocławskiej Oaza Rodzin I w Osieku nad Wisłą. Odpowiedzialnymi są: ks. Mieczysław Łaszczyk, Małgorzata i Zbigniew Pasiowie oraz Danuta i Tomasz Garbaciak. Gospodarzem miejsca jest ks. Kryspin Kaźmierczak.

1989Małgorzata i Zbigniew Pasiowie przeprowadzają się do Kalisza. Obowiązki pary diecezjalnej podejmują Danuta i Tomasz Garbaciakowie z Konina. Rozwój Ruchu jest tak dynamiczny, że koniecznym stała się posługa Moderatora Diecezjalnego Domowego Kościoła, podejmuje ją ks. Kryspin Kaźmierczak

1992 – następuje podział diecezji włocławskiej – powstaje nowa diecezja kaliska. Ks. Jerzy Salamon pozostaje w diecezji kaliskiej. Moderatorem Diecezjalnym Ruchu Światło Życie diecezji włocławskiej zostaje ks. Marian Kilichowski a posługę Moderatora Diecezjalnego Domowego Kościoła w dalszym ciągu pełni ks. Kryspin Kaźmierczak.

1995 – parą diecezjalną zostają Anna i Piotr Dziegielewscy z Konina.

1999 – posługę pary diecezjalnej podejmują Urszula i Andrzej Michalscy z Włocławka. Istnieje już w diecezji 50 kręgów Domowego Kościoła.

2003 – posługę pary diecezjalnej podejmują Małgorzata i Ryszard Opasiakowie z Konina. Moderatorem Diecezjalnym Ruchu Światło Życie zostaje ks. Wiesław Wesołowski, podejmuje również obowiązki Moderatora Domowego Kościoła.

2006Ks. Wiesław Wesołowski podejmuje pracę duszpasterską w Austrii. Moderatorem Diecezjalnym zostaje ks. Jacek Makowski.

2008 – posługę pary diecezjalnej podejmują Anna i Waldemar Dryjańscy z Kazimierza Biskupiego a obowiązki Moderatora Domowego Kościoła podejmuje ks. Rafał Działak.

2012 – posługę pary diecezjalnej podejmują Małgorzata i Wojciech Pogodscy z Konina, a obowiązki Moderatora Domowego Kościoła podejmuje ks. Mariusz Danielewski.

2015 – posługę pary diecezjalnej podejmują Anna i Krzysztof Jakóbowscy z Lubrańca.

2018 – posługę pary diecezjalnej podejmują Mariola i Robert Wiśniewscy ze Skulska.

2021 – posługę pary diecezjalnej podejmują Bożena i Zdzisław Wardęga ze Zduńskiej Woli.

2022 –  posługę Moderatora Diecezjalnego Ruchu Światło Życie podejmuje ks. Mariusz Nowacki

2024 – posługę pary diecezjalnej podejmują Ewa i Grzegorz Krysińscy z Kowala.

 

CZŁONKOWIE DK

Członkami DK są małżeństwa sakramentalne, które wspólnie (mąż i żona) angażują się w proponowaną im formację. Małżeństwa włączają się do kręgów DK, aby sobie wzajemnie pomagać. „Równi usługują równym” (Humane vitae, 26).

DUCHOWOŚĆ

DK zwraca szczególną uwagę na duchowość małżeńską, czyli dążenie do świętości w jedności ze współmałżonkiem. Chce pomóc małżonkom trwającym w związku sakramentalnym w budowaniu między nimi prawdziwej jedności małżeńskiej, która jednocześnie stwarza najlepsze warunki do dobrego wychowania dzieci w duchu chrześcijańskim.
DK dąży do odnowy małżeństwa i rodziny poprzez wdrażanie do:

  • życia słowem Bożym, aby stawało się ono słowem życia,

  • życia modlitwą, jako osobistego spotkania z Chrystusem, swoim Zbawicielem,

  • życia sakramentalnego, zwłaszcza eucharystycznego,

  • dawania świadectwa o swoim spotkaniu z Chrystusem w małżeństwie, rodzinie i wobec innych ludzi,

  • postawy służby we wspólnocie Kościoła według otrzymanych darów.

Budowaniu jedności w małżeństwie i rodzinie służą elementy formacyjne.

Dzięki wprowadzaniu w życie elementów formacyjnych następuje indywidualne zbliżenie się małżonków do Boga i wzrastanie na drodze duchowości małżeńskiej.

KRĄG

Krąg tworzy 4-7 małżeństw, najlepiej z jednej parafii, pragnących wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach domowego Kościoła. Małżeństwa gromadzą się w imię Chrystusa – dla Niego i z miłości do Niego, aby Go wspólnie odnajdywać i trwać przy Nim w swoim życiu codziennym. Dla prawidłowej pracy kręgu niezbędna jest doktrynalna i duchowa pomoc księdza moderatora – doradcy i opiekuna duchowego.

Spotkanie kręgu odbywa się raz w miesiącu.